Endodoncja – Leczenie kanałowe

Endodoncja – Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe – endodoncja

Celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba przed usunięciem wynikającym z dużego zniszczenia próchnicowego i toczącego się stanu zapalnego. Zachowanie zęba w jamie ustnej osiągamy poprzez całkowite oczyszczenie systemu kanałów. Używamy przy tym specjalistycznych narzędzi oraz jego szczelnym wypełnieniu 3D, które nie pozostawi żadnej pustej przestrzeni. Tak opracowany i wyleczony ząb ma bardzo dużą szanse na długo letnie przetrwanie. Aby zabieg leczenia endodntycznego był jak najbardziej przewidywalny i precyzyjny należy wykonywać go w powiększeniu przy użyciu mikroskopu zabiegowego.
Wykonywanie zabiegu leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopu jest standardem według Europejskich i Amerykańskich Towarzystw Endodontycznych (European Society for Endodontology , American Association of Endodontists )

Przykład leczenie kanałowego

  • Szerokość zęba trzonowego wynosi od 9-13 mm.
  • Szerokość komory wewnątrz zęba wynosi od 3-6 mm.

W komorze zęba znajdują się standardowo 3-4 kanały o średnicy od 0,2 do 1,5 mm. Kanał o średnicy 0,2-1,5 mm w bardzo łatwy sposób może zostać pominięty przez operatora, co może doprowadzić do wtórnego stanu zapalnego, z czym mogą wiązać się dolegliwości bólowe, obrzęk, a nawet ekstrakcja zęba.

Kilkunastokrotne powiększenie jakie daje nam mikroskop zabiegowy, sprawia że ząb jest czytelny dla lekarza, wszystkie struktury anatomiczne (kanały, zachyłki, cieśnie) są dobrze widoczne.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem wyklucza przeoczenie struktur anatomicznych i staje się leczeniem przewidywalnym i pozwalającym uratować zęba.

1- obraz zęba widziany gołym okiem przez lekarza.

leczenie kanałowe

2- obraz zęba widziany pod mikroskopem przez lekarza.

endodoncja

Pracując z mikroskopem zabiegowym Leica uzyskujemy powiększenie rzędu x6, x10,
x25, x40, a wbudowane oświetlenie LED maksymalnie doświetla pole zabiegowe. Dzięki
czemu uzyskujemy bardzo dobry obszar pracy, co zwiększa precyzję wykonywanego
leczenia, a szczegóły ledwo widoczne gołym okiem stają się duże i wyraźne.

leczenie kanałowe